دنیای پیرامون کودکان

بچه‌ها به وسیله اسباب بازی‌ها می‌توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت‌هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند. اسباب بازی ضمن آنکه سرگرمی خوبی برای بچه‌ها محسوب می‌شود، نقش مهمی هم در زندگی و رشد کودک بازی می‌کند. بچه‌ها به وسیله اسباب بازی‌ها می‌توانند دنیای پیرامون خود را کشف کرده، مهارت‌هایی جدید و ضروری را در رابطه با زندگی بیاموزند.

 حتی یک نوزاد با نگاهش اسباب بازی‌ها را طلب می‌کند و به همان نسبت که او بزرگ‌تر می‌شود بیشتر به سمت چیزهایی می‌رود که برایش جذابیت دارد و وقتی بتواند بنشیند، سینه خیز برود، یا غلت بخورد، اسباب بازی تمام دنیای او می‌شود و از همان هنگام است که اسباب بازی را به دست می‌گیرد، می‌چرخاند، قل می‌دهد، پرتاب می‌کند و حتی به دهان می‌برد و همگی این رفتارها نیز بر رشد کودک تأثیر دارد.

اسباب بازی‌هایی که می‌تواند برای کودکان زیر یک سال مناسب باشد عبارت است از:

جغجغه

متخصصان کودک براساس تجربیات و تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده‌اند که صدای اسباب بازی در جلب نگاه کودک به دستانش و استفاده از آن‌ها نقش مهمی دارد. نوزاد با شنیدن صدای جغجغه با چشم‌هایش دنبال آن می‌گردد و با دیدن آن پی به قدرت و توانایی دستانش می‌برد و همین آغاز هماهنگی دست و چشم او می‌شود. به این ترتیب رابطه ای قوی بین نوزاد و دستانش به وجود می‌آید. این اسباب بازی پر سروصدا و ارزان که اغلب پدر و مادرها تحمل شنیدن صدای آن را برای بیش از چند ثانیه ندارند بر رشد کودک نقش بزرگی دارد. نوزاد با شنیدن صدا برای گرفتن آن تلاش می‌کند و به زودی در می‌یابد با تکان دادن دستانش می‌تواند صدای آن را دوباره بشنود و کودک، از حدود پنج ماهگی می‌تواند آن را از دستی به دست دیگرش بدهد.

حیوانات نرم عروسکی

خرید اسباب‌بازی بچه  نرم و سبک مناسب کودکان زیر یک سال و گاهی بالای یک سال است. کودک می‌تواند به راحتی عروسک نرم و سبک را در دست یا در بغل بگیرد و همین امر به او کمک می‌کند تا حس لامسه‌اش تحریک و تقویت شود. به ویژه عروسک اسباب بازی که دماغ، گوش، دست و پا و دم و شکم برجسته داشته باشد، بر ارتقاء حواس کودک تأثیر می‌گذارد. نوزاد شش ماهه یا بیشتر به اسباب بازی‌هایی از این نوع بیشتر علاقه نشان می‌دهد و به این جهت لازم است از بهداشتی و استاندارد بودن الیاف به کار رفته برای درست شدن عروسک‌های اسباب بازی اطمینان حاصل شود.

کودک با اسباب بازی‌های عروسکی می‌تواند درس‌های مفید و لذت بخشی بیاموزد. برای مثال پدر و مادر می‌توانند خرس عروسکی محبوب کودک را زیر پتو، پشت کوسن یا پشت سرشان مخفی کنند و از کودک بپرسند خرس کوچولو کجاست؟ کجا رفته؟ و سپس با هیجان و شادی، پتو را کنار زده، یا کوسن را برداشته و بگویند دالی دالی من اینجا هستم!

آویزها

شاید بعضی پدر و مادرها فکر کنند آویز فقط وسیله ای زینتی و دکوری در اتاق کودک است، در حالی که آویزها برای کودک یک اسباب بازی جالب به شما می‌آید و در چند ماه اول زندگی وقتی در تخت خود دراز کشیده، به آن خیره می‌شود. آویزهایی که در اتاق کودک نصب می‌شود، اغلب دارای رنگ‌های متنوع و اشکال مختلف است. همین امر به کودک کمک می‌کند تا آسان تر بتواند روی آن‌ها تمرکز کند و دیدن آن‌ها برایش لذت بخش باشد.

کودکان به طور کلی از آویزهایی که می‌چرخند و هنگام چرخش آهنگی از آن‌ها شنیده می‌شود، خوششان می‌آید. اکثر نوزادها دوست دارند تا به یک سو (و اغلب سمت راست) خیره بمانند و به این نسبت از چهارماهگی سعی می‌کند. با بلند کردن کمر خود به آویز دست بزنند و آن را به سمت خود بکشانند که این امر منجر به یک سری اعمال حرکتی در نوزاد شده و موجب می‌شود کودک به توانمندی‌های خودش پی ببرد.


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *