گلدان ظرفی برای چیدن گلهای زیبا

گلدان ظرفی برای چیدن گلهای زیبا

اگر شما گل را دوست داشته باشید، پس در این صورت شما به گلدان هم نیز دارید. حتی کسانی هم که زیاد دوستدار گل و گیاه نباشند، این امکان وجود دارد که کسی یک روزی آن را به شما هدیه کند باید ان را در جایگاهی قرار بدهید که حتما باید اطلاعاتی در باره ان داشته باشید که به نحوه صحیحی هدیه شما ماندگار باشد پس بهتر از  درباره گلدان و تاریخ ان در ایران باستان اندک کطالبی بدانیم که   هر چه وسایل مخصوص تر و قشنگ ترو باستانی تر  باشد، زیبا تر دیده می شود.

دسته گلدان بز کوهی یکی از آثار به جای مانده مربوط به دوران هخامنشیان است. جنس این اثر تاریخی نقره است که  با روکش طلا می‌باشد تزیین شده است. در این اثر باستانی سم‌های بز کوهی بر روی ماسک موجودی اساطیری ترکیب شده از صورت انسان و شاخ بز قرار گرفته‌است. این موجود ترکیبی جهنده به روش ریخته گری ساخته شده‌است. بال‌های زیبا و شاخ‌های این بز کوهی، سمبل سرزندگی و انرژی حیوان در هنر هخامنشیاست. پاهای بز کوهی به ماسک موجودی اساطیری با نام سیلنوس (موجودی تلفیق شده از انسان و بز) ختم می‌گردد. این دسته گلدان مربوط به گلدانی فلزی بوده‌است.این اثر تاریخی در موزه لوور نگهداری می شود.

گلدان نام ظرفی است که معمولاً در آن گل و یا گیاه قرار می‌دهند. ظرفی که گلها را دسته بسته در آن نهند. ظرف سفالین یا چینی و جز آن که در آن گلهای زمینی یا معطر کارند یا گلهای زینتی و یا معطر از شاخ بریده نهند.[۱]
بعضی از گلدانها کاربرد تزئینی دارند و بر روی آنها طرحها و نقشهای زیبایی کشیده شده است. گلدانها بیشتر از شیشه، پلاستیک و سرامیک ساخته می‌شوند. گلدان برای جاهای مختلفی همچون، لبهٔ پنجره، آویزان، باغ، محل کار، راهرو و.. ساخته می‌شود. گلدان ب یا به عبارتی: جای گل ه معنی محل زندگی (رویش) گل یا گیاه می‌باشد بعصی از گلدانها جهت زیبایی و دکوراسیون چیده و داخل آن نیز با گیاهان زینتی کاشته می‌شود گلدان‌هایی هستند که جهت محافظت کاشته می‌شوند و در محل‌هایی کار گداشته می‌شوند که مانع ورود، دید، و حتی ترافیک شود. بعصی نیز جهت پرچین و یا ایمنی در لبه پله‌ها و بلندی‌ها قرار می‌دهند.

در ایران باستان نیز از گلدان نیز بسیار استفاده میشد و در واقعا نمادهای گوناگونی را نیز در ان نقش میبستند همچون گلدان هایی با موجود دو شاخ از آثار باستانی دوره عیلام است. بر روی این گلدان کهن، موجود دو شاخی حک شده‌است که در حال مبارزه با ابلیس است. این اثر باستانی که در دست قاچاقچیان اشیاء عتیقه بود در مرز ایران و ترکیه، هنگام خروج از ایران ضبط و توقیف گردید.[نیازمند منبع] سبک کاری اثر شبیه آثار تمدن جیرفت می‌باشد.

 


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *