راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

بسیاری از رسم‌ها با گذشت زمان آنقدر پیچیده شده‌اند و تغییر شکل داده‌اند که دیگر نمی‌شود آن‌ را رسمی اصیل دانست؛ یکی از آنها همین رسم تهیه سیسمونی است.

در اغلب فروشگاه‌های سیسمونی تا دلتان بخواهد‌ لیست‌هایی را می‌بینید كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌یك قد بلندتر و پیچیده‌ترند.

ما می‌خواهیم فهرستی از سیسمونی لازم و خوب را بگوییم كه برای استقبالی شاد و مثبت از فرزند جدید خانواده كافی است.

راهنمای خرید سیسمونی , راهنمای خرید بهترین پوشک برای نوزاد , راهنمای خرید البسه نوزاد

رسم سیسمونی یكی از رسم‌های ایرانیان برای نخستین بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده می‌گیرد اما هستند پدر و مادرهای جوانی كه دوست دارند در تهیه این هدیه، خودشان هم دخیل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكی به خانواده‌ها كرده باشند. اما از آنجا كه شروع یك كار، بر ادامه آن اثر می‌گذارد، روش‌های تربیتی كه پدر و مادر می‌خواهند در طول زندگی برای تربیت فرزند خود به‌كار بگیرند از جایی مثل همین خرید سیسمونی شروع می‌شود.

یك سیسمونی خوب و مثبت، خریدی است كه در آن شرط هدیه بودن وسایل رعایت شود و در آن اجبار و بحث‌های غیرصمیمی به‌خاطر نوع خرید پیش نیاید.

در این سیسمونی منطقی آنچه برای تدارك حضور نوزاد لازم است، بدون نگرانی از اینكه مبادا بخواهد قحطی بیاید و بعد‌ها دیگر نشود خرید كرد انجام می‌گیرد. قبل از این خرید خوب، خانواده باید شرایط خود را مرور كند تا خرید موجب دردسر‌های بعدی و زحمت دوباره نشود. برای مثال به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

1- محل زندگیتان گنجایش چه وسایلی را دارد؟ اگر مستأجر هستید آیا به فكر راحتی حمل‌ونقل وسایل خود هم هستید؟
2- فرزند شما در چه فصلی متولد می‌شود، نیازهای مرتبط با فصل و سن او چیست‌؟
3- حداكثر توانایی مالی شما چه میزان است‌؟ نیازها را با قدرت خریدتان هماهنگ كنید تا نیمه‌كاره رها نشود.
4- جنسیت فرزندتان چیست‌؟ برخی نیازها با جنسیت رابطه دارد و این آگاهی از اسراف جلوگیری می‌كند.
بعد از تعیین شرایطتان می‌توانید برای خرید اقدام كنید. نكات این لیست خرید با هدف كمك به خریدی كاربردی و كافی است. به همراه داشتن یك دفترچه یادداشت برای ثبت آنچه خریده‌اید و آنچه نیاز دارید می‌تواند به خرید مفید و بدون تكرار كمك كند.

سرویس كالسكه و …
چند سالی است كه نسخه خرید سیسمونی به جای رفع نیازها به‌ سمت تجمل‌گرایی و افراط رفته است.

گاهی افراد برای نوزاد خود صندلی ماشین می‌خرند درحالی‌كه ماشین ندارند و یا نمی‌توانند بخشی از ماشین را فعلا به این دلیل محدود كنند.

خرید كالسكه انجام می‌شود درحالی‌كه وضعیت جسمی مادر اجازه بلند كردن و بستن كالسكه‌های سنگین را به او نمی‌دهد و یا موقعیت‌های حمل كودك با كالسكه برای این خانواده قابل توجه نیست. تنها چیزی كه مورد توجه والدین هست این نكته است كه ‌ اقلام موردنظر (باید) در سیسمونی باشد و دیگر هیچ!
با وجود این اگر به‌دنبال خرید این سرویس برای كودك هستید به این نكات توجه كنید:
توان خرید خود را برای تهیه این اقلام كه قیمت‌های بسیار متفاوتی دارند مشخص كنید. امروز مارك‌های ایرانی با كیفیت قابل‌قبول نیز در بازار وجود دارد كه می‌تواند نیاز شما را با هزینه خیلی كمتری برآورده كند.
در اغلب این سرویس‌ها وسیله حمل‌ونقلی به نام كریر به چشم می‌خورد. بهتر است بدانید این وسیله اغلب تا حدود 6ماهگی گنجایش نگهداری از كودك را دارد. برای این مدت كوتاه شاید قرض گرفتن این وسیله از یك دوست و آشنا كه حالا برای او بدون استفاده است منطقی‌تر باشد. روكش جدید شما و یك آویز زیبا می‌تواند ساك حمل كودك دوست‌تان را تزئین و برای استفاده كودك شما آماده كند.
قبل از خرید، آشنایان می‌توانند منبع تحقیق خوبی برای چگونگی خرید این سرویس باشند.
در فروشگاه سعی كنید یك‌بار به تنهایی كالسكه را جمع و حمل كنید تا از توانایی خود برای تكرار این كار با خبر شوید.
انتخاب رنگی مناسب برای این سرویس كه نیاز به شست‌وشوی دائم نداشته باشد یا كاور پلاستیكی برای تمیز نگه‌داشتن آن نیز پیشنهاد می‌شود. رنگ‌هایی كه جنسیت ندارد در این خرید‌ها به استفاده از آن در آینده كمك می‌كند.
اگر تصمیم به خرید روروئك دارید به‌احتمال خطر آفرینی این وسیله كه البته برای مدت كوتاهی استفاده می‌شود دقت كنید. امانت‌گرفتن این وسیله فضا گیر و خطرآفرین شاید برای امتحان چند روزه كودك شما راه بهتری باشد.
اگر قصد خرید آغوشی برای نوزادتان را دارید،نوعی از آن‌كه امكان خوابیدن كودك در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبیه شده پیشنهاد بهتری است.

لوازم بهداشتی
لیست وسایل بهداشتی سیسمونی هر سال تغییر می‌كند. اغلب معروف‌ترین آنها عبارت است از: شیردوش، شیشه شیر، پستانك نوزادی كه البته از معمولی تا مدل‌های ارتودنسی‌دار موجود است، كرم‌های بهداشتی، دماسنج، ناخن‌گیر، دندان‌گیر، پوشك، دستمال مرطوب، پودر بچه و… .
در خرید وسایل بهداشتی به آن دسته از محصولات كه تاریخ مصرف دارد دقت كنید و با خرید زیاد ازحد، موجب هدر رفت ‌آن نشوید.
استفاده از ماشین لباسشویی كودك چند سالی است كه مرسوم شده است. قیمت این وسیله از حدود 300هزار تومان شروع و با توجه به شركت سازنده آن و توانایی‌هایش تغییر می‌كند. این وسیله به‌دلیل امكان شست‌وشو با حجم كم لباس‌ها و درصورت استفاده از پارچه به جای پوشك برای تعویض كودكان پیشنهاد خوبی است‌ اما اگر شما قرار است برای كودك‌تان از پوشك استفاده كنید به هیچ وجه این وسیله ‌ را تهیه نكنید. كافی است لباس‌های نوزادتان را به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌های خودتان با همان ماشین لباسشویی همیشگی خودتان بشویید.
برخی از خانواده‌ها به‌دلیل مدیریت اقتصادی خانواده ترجیح می‌دهند كه با وجود استفاده از پوشك در مهمانی‌ها و… در محیط خانه از پارچه‌های مخصوص برای تعویض كودك استفاده كنند. در این صورت تهیه مواد بهداشتی شست‌وشو از داروخانه‌ها كه از حساسیت جلوگیری كند اما ضد‌عفونی‌كننده باشد را فراموش نكنید.

اسباب بازی
فروشگاه‌های اسباب بازی با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصیت‌های كارتونی و… خریدار سیسمونی را به ولع خرید بیشتر تشویق می‌كند اما خرید اسباب بازی، خرید ابزار شادی و رشد هوشی و مهارتی كودكان است؛ پس خرید آن با تمام خرید‌های سیسمونی فرق می‌كند.
یك اسباب بازی خوب بهتر است با توجه به رده سنی خاص كودك تعیین شود و پس از خرید هم در آن بازه سنی در اختیار كودك قرار گیرد.
اسباب بازی‌هایی كه رنگ‌های شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجیح دهید. در 4‌ماه اول دوره نوزادی بهتر است از وسایل بازی درشت‌تر استفاده كنید تا خطرآفرین نشود.
اسباب بازی‌های موزیكال برای كودكان نوپا جذاب‌تر است اما ‌هرچه وسایل بازی امكان دست‌‍ورزی بیشتری را مهیا كند مثل خمیر‌های بهداشتی، گل‌رس و… برای كودكان جذاب‌تر است؛ البته كودكان امروز به وسایل خانه مثل ظروف منزل یا عصا و چوب‌های معمولی و… علاقه بیشتری دارند. می‌خواهیم بگوییم كه مطمئن باشید افراط در خرید اسباب بازی به معنی تضمین لذت از بازی و كمك به رشد كودك نیست. بهتر است حوصله والدین و مهیاكردن بستر بازی بدون خطر و سالم با وسایل بازی را هم برای كودكان تدارك ببینید.
پیشنهاد می‌شود اگر خانواده، اسباب‌بازی‌های متعددی را برای فرزند شما تهیه كرده‌اند یا كادو گرفته‌اید، پس از تولد كودك به مرور آنچه در سال‌های بعد برای كودك مفید است را جمع‌آوری و تا آن زمان در انباری و دور از چشم كودك نگهداری كنید تا برای كودك شما عادی و بی‌معنی نشود.
خرید كتاب را فراموش نكنید. بعضی از خوبی‌ها، خوبی‌های دیگر را هم به‌دنبال خود می‌آورند و انس كودك با كتاب یكی از عادت‌های خوب تربیتی برای فرزندان است. یك قفسه كوچك از كتاب‌های داستان، زمینه عادت و انس به كتابخوانی را نیز به بچه‌ها منتقل می‌كند.
كتاب‌هایی كه تهیه می‌كنید، بهتر است از تصاویر درشت و جذاب بهره‌مند و دارای موضوعات متنوع باشد.


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *