تناسب لوستر با فضای خانه

تناسب لوستر با فضای خانه

انتخاب لوستر در دکوراسیون به دلیل نقش نور و نورپردازی در اصول دکور کردن واحدهای مسکونی و سایر فضاها، اهمیت قابل توجهی دارد. به این علت که انتخاب درست لوستر یا آباژور، به معنای رعایت اصول درست نورپردازی به‌عنوان یکی از عناصر اصلی دکور است. برای اینکه نورپردازی در آپارتمان شما درست همان چیزی باشد که می‌خواهید و البته منطبق با اصول صحیح دکوراسیون، لازم است نکاتی را درباره شیوه صحیح انتخاب لوستر و آباژور بدانید. این هفته مطالبی در این زمینه به شما ارائه می‌شود.

تناسب لوستر با فضای خانه: برای انتخاب لوستر باید به متراژ خانه و فضای آن توجه کنید. اگر خانه شما کوچک است اصلا سراغ لوسترهای بزرگ و اشرافی نروید. انتخاب لوستر برای نورپردازی خانه الزاما به معنای خرید لوسترهای بزرگ و سنگین نیست بلکه شما باید متناسب با متراژ و فضای منزلتان، منبع نور را انتخاب کنید.

 


تاثیر سبک دکور در انتخاب لوستر: علاوه بر اندازه و متراژ فضا، باید لوستر را متناسب با سبکی انتخاب کنید که بر مبنای آن خانه خود را دکور کرده اید. برای مثال اگر سبک دکور خانه شما، سبکی مدرن است نباید به سراغ لوسترهای بزرگ و کلاسیک و پرنور بروید. لوسترهای کوچک و اسپرت که اغلب کم نورتر هم هستند برای این سبک دکوراسیون توصیه می‌شود. اگر خانه را به سبک سنتی چیده‌اید از انتخاب کردن لوسترهایی با جنس فلز یا چوب پرهیز کنید. انتخاب لوسترهای مدرن برای فضایی که به صورت سنتی چیده شده چندان مناسب نیست. لوستر بلوری و کریستال به نظر بهترین انتخاب برای یک خانه سنتی هستند.
به رنگ‌ها توجه کنید: همانطور که در دکوراسیون تمام اجزای تشکیل دهنده دکور باید از نظر انتخاب رنگ با هم هماهنگ و منطبق بر اصول باشد، در انتخاب لوستر هم باید این اصل رعایت شود. برای انتخاب رنگ ابتدا به رنگ و چیدمان کلی منزل خود دقت کنید و بعد از میان رنگ‌های مرسوم‌تر انتخاب کنید، چراکه لوستر جزو اشیایی نیست که شما بخواهید هر سال آن‌را عوض کنید و حداقل برای 5-6 سال در خانه شما باقی می‌مانند به همین دلیل اگر آن را از میان رنگ‌های متداول‌تر انتخاب کنید بهتر است. همچنین بهترین روش برای تنظیم نور با کمک لوستر و آباژور آن است که از لامپ‌های زرد و آفتابی با توناژ رنگی مختلف اما نامحسوس استفاده کنید تا بتوانید جلوه بیشتری به فضا بدهید.
انتخاب لوسترهای استاندارد و مد روز: سعی کنید در هنگام خرید آباژور، لوسترهایی را انتخاب کنید که حباب‌های استاندارد دارند و نمونه‌های مشابه آن هم در بازار وجود دارد. این موضوع به این خاطر است که اگر به هر دلیلی حباب لوستر دچار شکستگی یا نقص شد، بتوانید به راحتی نمونه مشابه آن را تهیه کنید و مجبور به تعویض کل لوستر نشوید. البته استاندارد بودن اندازه و شکل حباب‌های لوستر به این معنا نیست که شما در انتخاب لوسترهای خاص محدود شوید و تنها ناچار به انتخاب لوسترهای معمول و متداول شوید. یک لوستر می‌تواند در عین تک بودن و خاص بودن، در اندازه و شکل
حباب‌ها استاندارد باشد.
سادگی، یک مزیت: درست است که لوسترهای ساده ممکن است جلوه کمتری نسبت به لوسترهای پیچیده و تو در تو با اشکال خاص داشته باشند اما باید دقت کنید که لوسترها هر چند وقت یکبار به دلیل گرد و خاک گرفتن نیاز به گردگیری دارند. بنابراین در چنین شرایطی لوسترهای ساده راحت‌تر تمیز می‌شوند. این در حالی است که لوسترهای تو در تو با اشکال پیچیده‌تر را باید با ملاحظه و دشواری به مراتب بیشتری نظافت و گردگیری کنید.
لوستر برای سقف کوتاه یا بلند؟: یکی دیگر از معیارهای انتخاب لوستر توجه به ارتفاع سقف است. برای اتاق‌هایی که د‌ارای سقف کوتاه هستند‌، حتی‌الامکان از نصب لوستر وچراغ‌ آویزی خود‌د‌اری کنید‌، چون این گونه چراغ‌ها سقف را کوتاه‌تر نشان می‌د‌هند‌ اما اگر تمایل به نصب لوستر دارید بهتر است از لوستر‌های سقفی استفاده کنید. اگر سقف خانه شما بلند است، می‌توانید سراغ لوسترهای آویزی بلند یا چند طبقه بروید، اما اگر سقف خانه کوتاه است باید مراقب باشید که کم ارتفاع ترین لوستر را انتخاب کنید تا با فضایی که در اختیار دارید، متناسب به نظر برسد. همچنین، پیش از آن که نوع لوستر را انتخاب کنید به چراغ‌های دیوارکوب و آباژورهای پایه داری که در فضای اتاق نشیمن از آنها استفاده کرده‌اید توجه کنید. باید میزان نور اتاق خود را با کمک این سه وسیله روشناییروشن کنید.
انتخاب نامناسب برای اتاق خواب: لوسترها به همان اندازه که می‌توانند انتخاب درستی برای فضاهای نشیمن یا پذیرایی باشند به همان اندازه می‌توانند برای اتاق خواب نامناسب باشند. استفاده از نور مستقیم و آویزان از سقف مانند لوستر باعث آزار چشم هنگام دراز کشیدن روی تخت می‌شود و به همین علت برای اتاق خواب مناسب نیست. توصیه می‌شود برای این اتاق‌ها صرفا از نورهای گرم و چراغ‌‌هایی با امکان تغییر شدت نور استفاده کنید. دیوارکوب‌ها و لامپ‌های‌ هالوژن برای این محیط‌ها مناسب‌اند.
زاویه‌ها را در نظر بگیرید: اگر فضایی که قرار است لوستر را از سقف آن بیاویزید زوایای زیادی دارد یا اسبابی که در آن استفاده شده پر از زاویه است، بهتر است از یک لوستر گرد و بدون زاویه برای تلطیف این فضا استفاده کنید. درصورتی که سقف اتاق نشیمن شما گچ بری و تزئیناتی دارد بهترین گزینه برای انتخاب لوستر، یک لوستر ساده و بدون شلوغی است زیرا انتخاب یک لوستر شلوغ در کنار تزئینات سقف باعث شلوغ به نظر رسیدن سقف اتاق می‌شود. همچنین همخوانی آباژورها با نوع لوستر نیز بسیار مهم است؛ در اتاقی که آباژور پایه‌دار یا رومیزی آن با پارچه‌هایی با طراحی مدرن وجود دارد، باید از لوستر مدرن استفاده کرد که طراحی زیبا و منحصربه فردی داشته باشد.

 

 


یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *